KDP90 Digital Piano

Kategori: Compact Line, Nowości, Pianina Cyfrowe | 0
[nivo_slider source=”post” link=”image” size=”676×300″ limit=”3″ effect=”fade” speed=”1200″ delay=”5000″]

Authentic Key Touch

The KDP90’s Advanced Hammer Action IV-F (AHA IV-F) keyboard action has been developed to represent the distinctive touch of an acoustic grand piano. Its springless technology andsturdy construction delivers consistent upward and downward motion for a smooth, natural, and highly authentic piano playing experience. Moreover, just as acoustic pianos utilise heavier bass hammers and lighter treble hammers, the AHA IV-F keyboard action also employs diff erent hammer weights, appropriately graded for each playing range. Such realistic details provide greater stability during fortissimo passages, while preserving delicate pianissimo control, to satisfy the demands of even the most discerning pianist.

Grand Piano Sound

The KDP90 digital piano captures the beautiful sound of Kawai’s highly acclaimed EX concert grand piano, with all 88 keys of this exceptional instrument meticulously recorded, analysed and faithfully reproduced using proprietary armonic Imaging technology.  is unique process accurately recreates the broad dynamic range of the original grand piano, aff ording pianists an outstanding level of expressiveness ranging from the softest pianissimo to the boldest fortissimo. Additional reverberation eff ects that simulate the acoustic environment of a recital room, live stage, or concert hall are also applied, resulting in a rich, vibrant acoustic piano tone that delivers breathtaking realism and authenticity.

Digital Piano Convenience

Complementing its authentic keyboard action and rich grand piano sound, the KDP90 off ers a variety of useful digital features. For aspiring pianists, the integrated metronome, lesson songs and dual headphone jacks ensure that practise is both productive and engaging, while more advanced musicians will appreciate the alternative instrument sounds, Dual playing mode, and song recorder functions.

Kawai KDP-80 zdobył sobie sporą popularność w całej Europie. Właśnie dostaliśmy do testów następcę: model Kawai KDP-90. Zająłem się od razu testowaniem nowego instrumentu. Jakie wrażenia?

Kawai KDP-90 ma klasyczną linię stacjonarnego pianina cyfrowego. Wykończenie palisandrowe jest na wysokim poziomie jakościowym – instrument z 3 złotymi pedałami prezentuje się znakomicie. Ale nie to jest najważniejsze w instrumencie muzycznym…
Pianino cyfrowe Kawai KDP-90 jest wyposażone w moduł dźwiękowy z czterem barwami fortepianów w technologii Harmonic Imaging System. Co ważne, każdy klawisz jest zsamplowany oddzielnie – na barwę przypada 88 próbek. Dzięki technologii zaawansowanych algorytmów filtrów Harmonic Imaging, brzmienie jest dynamiczne i bardzo realistyczne. Dodatkowo jakość i autentyczność brzmienia podnosi technologia Damper Resonance – dodatkowa warstwa próbek zawierająca charakterystyczny dla brzmienia fortepianu szum alikwotowy przy wciśniętym prawym pedale (Forte / Sustain / Damper), która się załącza przy pierwszych dwóch barwach fortepianu. Fajne jest też to, że czas wybrzmienia klawiszy od g3 jest wydłużony – w prawdziwych fortepianach akustycznych struny od g3 wzwyż nie mają tłumików. To jest odtworzone w Kawai KDP-90. Polecam posłuchać demo instrumentu :-)

Prócz 4 barw fortepianów, Kawai KDP-90 wyposażono w 11 innych barw, m.in. 2 piana elektryczne, organy elektromechaniczne a’la Hammond, klasyczne organy piszczałkowe, klawesyn, sekcje smyczkowe i atrakcyjnie brzmiące barwy backgroundowe PAD (dwie barwy, w tym ładne dzwonkowe brzmienie idealne do kolędowania :-)) i Choir. Dzięki opcji łączenia dwóch barw zyskujemy dodatkowe możliwości. Połączenia typu Grand Piano + Strings, E-Piano + Pad, Pop Grand Piano + E-Piano DX sprawdzają się doskonale w muzykowaniu.

Cieszy możliwość ustawiania proporcji między dwiema barwami. Wprawdzie Kawai KDP-90 nie ma rozbudowanego panelu sterowania, jednak dzięki różnym kombinacjom klawiszy funkcyjnych i klawiszy pianina można zmieniać różnorakie ustawienia, na przykład proporcje między dwiema barwami, albo zmieniać typ pogłosu lub go całkiem wyłączyć.
Jak na tę klasę pianina, całkiem sprawnie z przeniesieniem brzmienia fortepianu i pozostałych barw radzi sobie wbudowane nagłośnienie. Ma wystarczającą moc (2 × 13 W, dwa głośniki o średnicy 12 cm), żeby skutecznie nagłośnić salon o wielkości 35 m2. Nie ma żadnych niepożądanych rezonansów, jak choćby w testowanym niedawno przez redakcję E-MUZYK.pl pianinie GEWA DP-140… Pianino Kawai KDP-90 po prostu ładnie brzmi.

Warto podkreślić, że Kawai KDP-90 ma aż 192 głosy polifonii – w swojej klasie to pianino jest niezagrożonym liderem. Przy takiej polifonii trudno o to, żeby „zapchać” instrument. W tym aspekcie dziwi, że nawet po wciśnięciu prawego pedału w chwili puszczenia klawisza, brzmienia Strings i Pad się kończą… To wymaga poprawki :-P

Klawiatura do konstrukcja z bezwładnym młoteczkiem AHA IV-F. Nie jest zbyt ciężka, producent postawił w przypadku tej konstrukcji raczej na łatwość gry. Wyczucie klawiszy jest dobre, a interakcja z brzmieniami fortepianów znakomicie wyważona. Klawiatura ma 3 ustawienia czułości na dynamikę gry (tzw. krzywe Velocity), więc można dostosować pianino do naszych umiejętności i preferencji. Trzeba podkreślić, że Kawai KDP-90 ma zdecydowanie bardziej zalecaną do nauki klawiaturę, niż popularne modele Yamaha Arius YDP czy nawet niższe modele Clavinova. Kawai ma mechanikę młoteczkową z bezwładnością – na przykład rzeczona mechanika AHA IV-F, zaś klawiatury Yamaha z rodziny Graded Hammer oddają siłę uderzenia w klawisz, gdyż metalowy pręt pełniący funkcję „młoteczka” nie ma bezwładności… Siłą rzeczy, klawiatura Kawai KDP-90 jest o wiele bardziej autentyczna w akcji, niż klawiatury konkurencyjnych modeli Yamaha.

Autentyzm gry na testowanym pianinie podnoszą również pedały – w Kawai KDP-90 jest ich trzy: Forte / Sustain. Sostenuto, Piano / Soft. Producent konstrukcję pedałów nazwał sobie szumnie Grand Feel System with Damper :-P. Co to oznacza? Prawy pedał ma funkcję półpedału. Ech, marketing…

Niezwykłą funkcją w tego typu pianinie – w tej kategorii cenowej – jest wyposażenie w prosty, ale łatwy w obsłudze rejestrator MIDI. Możemy nagrać do 3 utworów, do 15tys nut. Ciekawym uzupełnieniem – zwłaszcza dla początkujących adeptów sztuki pianistycznej – jest tryb Concert Magic, gdzie przy pomocy jednego klawisza możemy „odgrywać” jeden z 40 zapisanych w pamięci utworów. Większość profesjonalistów na to prychnie, że to bez sensu…. Może i tak. Ale trzeba widzieć radochę dziecka, które dopiero poznaje świat dźwięków, jak zabawa przy Kawai KDP-90 wciąga… To dziecko na pewno nie zostanie zniechęcone do gry na pianinie. A radość, którą odczuwało podczas zabawy z funkcją Concert Magic na pewno pozostanie miłym wspomnieniem z grania na pianinie cyfrowym.

Niestety, Kawai KDP-90 nie ma wyjścia liniowego, są za to dwa wyjścia słuchawkowe i złącza MIDI. Z ciekawostek, można włączyć tryb Multitimbral i wykorzystywać na dwóch kanałach MIDI dwie różne barwy. Kawai nie pokusił się o wyposażenie tego modelu w USB MIDI – zapewne na to przyjdzie czas w następnej generacji pianin. Warto też wspomnieć, że Kawai dba o środowisko naturalne, pianino KDP-90 jest wyposażone w tryb oszczędzania energii – jeśli jest nieużywane przez 15 minut, automatycznie wyłącza się zasilanie.

W swojej kategorii cenowej Kawai KDP-90 pozytywnie się wyróżnia. Brzmienie koncertowych fortepianów Kawai EX, które przydały głosu KDP-90, potrafi oczarować… Na wysokości zadania staje wbudowane nagłośnienie, co w tej klasie wcale nie jest normą… Na słuchawkach instrument również brzmi świetnie. Do tego Kawai KDP-90 ma niezłą klawiaturę z prawdziwym mechanizmem młoteczkowym, ładne wykonanie i klasyczną linię. To dobry wybór jako pierwsze cyfrowe pianino do domu. Spełni oczekiwania zarówno tych, którzy chcą się uczyć grać, jak i tych, dla których muzykowanie jest przyjemnością. Warto przetestować.

Radek Bartczak

[table style=”1″]
Klawiatura: 88 ważonych klawiszy / mechanizm Advanced Hammer Action IV-F z systemem Acoustic Reaction
Moduł brzmieniowy: technologia Harmonic Imaging
Brzmienia: Concert Grand, Concert Grand 2, Studio Grand, Modern Piano, Classic E.Piano, Modern E.Piano,
Jazz Organ, Church Organ, Harpsichord, Vibraphone, String Ensemble, Slow Strings, Choir,
New Age Pad, Atmosphere
Polifonia: 192 dźwięki
Pogłosy: Room, Small Hall, Concert Hall
Nagrywanie: 3 utwory – max 15000 nut
Funkcje lekcji: Alfred lub Burgmüller i Czerny
Tryb Concert Magic: (granie przy pomocy jednego palca) 40 utworów
Utwory demonstracyjne: 15
Inne: transpozycja, dostrajanie, MIDI, podstawowe funkcje midi, funkcja nakładania brzmień, gra na 4 ręce
Pedały: damper (z funkcją półpedału), soft, sostenuto, Grand Feel Pedal System
Łącza: MIDI (IN/OUT), słuchawki x 2
Głośniki: 12 cm x 2
Wzmacniacz: 13W x 2
Wymiary: 1360 (szer.) x 403 (głęb.) x 851 (wys.) mm
Waga: 38 kg
[/table]
[table style=”1″]
Instrukcja obsługi
[EN] [PDF 2,15 MB]
Katalog KDP90
[EN] [PDF 1,1 MB]
[/table]